kondybas: (100 - мои пять копеек...)
[personal profile] kondybas

Оце вирішив знову провести калібровку батареї ноута. Процедура доволі тривала - спочатку батарея заряджається до 100%, потім розряджується в нуль, і знову заряджається до 100%. Під час розряду і подальшого заряду контролер міряє реальні ват-години, що віддаються та накопичуються акумулятором. Тому після калібровки достовірно показується час/відсоток, що залишився в батареї, а найголовніше - зарядка батареї відбувається саме так, як треба саме цій батареї, аби не допустити деградації та перезаряду.Що дивно, так це те, що за 4+ роки експлуатації батарея втратила менше половини відсотка початкової ємності. Так сталось, що останній рік я багато працював від батареї, і кілька разів вона витягувала по 6 годин з гаком. Тому я абсолютно впевнений, що калібровка дала правильні значення.

Якщо комусь цікаво, то в налаштуваннях ThinkPad PowerManager задано наступне:
- не починати автоматичну зарядку батареї, поки заряд не впаде до 20% ємності
- не заряджати більше, ніж до 95% ємності
Більшу частину часу батарея заряджена на 40-60%, цього достатньо для 2-3 годин роботи від батареї. Якщо цього могло не вистачить, вручну запускалась зарядка батареї на 100%. Як бачимо, ця нескладна метода суттєво продовжує життя акумуляторам.
Date: 6 May 2016 11:44 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] gns-ua.livejournal.com
START_CHARGE_THRESH_BAT0=70
STOP_CHARGE_THRESH_BAT0=90
Date: 6 May 2016 11:50 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] gns-ua.livejournal.com
*shrugs*

sudo sed -ri '/^START_CHARGE_THRESH_BAT0/ s/=[0-9]+$/=20/' /etc/default/tlp ; sudo systemctl restart tlp
Date: 6 May 2016 12:07 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] kondybas.livejournal.com
Старайся при роботі від розетки тримать батарею в межах 50% ємності. І якщо батарея старша 2 років, то калібровку робить обов'язково.

If Battery Maintenance... or Perform Reset... button is not supported on your system, perform the following steps manually:

Note: Li-Ion or Li-Polimer batteries need to be charged to 100% at the start of this process.

1. Make sure you have saved all of your data, and close all programs.
2. Disable Power Management timer settings so that your Lenovo computer keeps working during discharging the battery. Select the Maximum Performance for the power plan.
3. Disable Hibernation and Standby before a battery is fully discharged. On the Global Power Settings tab, select Do nothing for Low battery alarm and Critically low battery alarm.
4. Unplug the AC adapter and let the battery discharge completely. The computer automatically goes to standby mode when the battery is fully discharged.
5. Connect the AC adapter, and recharge the battery until Battery LED is solid green.
Edited Date: 6 May 2016 12:11 (UTC)
Date: 6 May 2016 15:55 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] scorry.livejournal.com
Ну вже не 50, а 80. Бо 70 відсотків — середня ємність зберігання при температурі плюс п'ять по Цельсію. А вісімдесят краще для кімнатної температури в буферному режимі. Але краще консультуватися з виробником — який, звісно, теж нічого не знає, бо немає років статистики по одноманітній хімії. Тому що технологія змінюється кожні два роки.

А для сучасної батареї, що працює в циклі «заряджання-розряджання», непогано бути повністю зарядженою. Бо — бац! — і без енергії. А літію краще розряджатися з повної.

P.S. А ковінька, звісно, завжди невдалої довжини.
Date: 7 May 2016 07:52 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] kondybas.livejournal.com
Літію все одно, з якого значення заряджатися-розряджатися. В нього нема ефекту пам'яті, в чому його головна перевага. Єдине, що потрібно - це знати поточну ємність, аби не зарядить вище норми, і не розрядить в нуль. Той же нікель-кадмій дуже любить глибокий розряд в нуль. Навіть зберігати нікель-кадмій треба розрядженим до нуля. Літій-іону просте розрядження до нуля небезпечне неможливістю знову зарядитись. А спроби зарядить вище 100% призводять до нагріву і займання.

В реалі всі літієві батареї мають ємність більшу номіналу. Приблизно 10% ємності утворюють зони безпеки, не допускаючи повні розряд/заряд. А 0-100% - це частина заряду, доступна юзеру, Хитрі китайці спочатку не зрозуміли, навіщо писать на акумуляторах меншу ємність, ніж фактична. Тому і мали місце випадки вибухів та загорянь китайських батарей - в них не було запасу безпеки. Тепер китайці пишуть на батареях фактичну ємність, а контролером обмежують доступну до 80-75%, щоб перестрахуватися, оскільки на рекламаціях можна сильно погоріть. Тому, зазвичай, китайські замінникі, ідентичні натуральним, на практиці ніколи не показують ємності, що на них написана. Зате не вибухають, що вже є прогресом.
Date: 7 May 2016 00:32 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] point777.livejournal.com
"за 4+ роки експлуатації батарея втратила менше половини відсотка початкової ємності"

Это просто невозможно или чудо батарея!
Date: 7 May 2016 07:24 (UTC)

(no subject)

From: [identity profile] kondybas.livejournal.com
Ну, дивись: при калібровці контролер заміряє істинне значення спожитої потужності, спираючись на показники амперметра, вольтметра та таймера. Результатом калібровки є табличне представлення функції Q(V) - кулон на вольт, залежність поточного заряду батареї від напруги на клемах. Власне, є дві таблички - одна для заряду, інша - для розряду, оскільки процес суттєво гістерезисний.

Поточне значення ємності - не теоретичне, воно отримане лабораторним заміром від повного заряду до повного розряду і назад.

Щодо чудо-батареї, то згадай "Теслу". Там батареї зібрані з таких же ноутбучних банок, які керуються специфічними контролерами. Гарантія на батареї "Тесли" - 8 років. Отак внізапно. да? А ноутбучні в середньому здихають за три роки. Справа в тому, що літій-іон потребує дотримання режимів заряду/розряду. Примітивні контролери дешевих батарей прошивають типовими табличками на заводі, і тому не враховуються ані індивідуальні особливості єкземплярів, ані наслідки специфічної експлуатації. Крім того, дешеві контролери завжди намагаються почати зарядку до 100%, як тільки подається живлення.

Тому зазвичай ноутбучні батареї тупо нищаться тупими контролерами. Зважаючи на ціну атмеги, це робиться не з економії при виробництві. а виключно, аби стимулювати aftermarket.